S tem prispevkom zaÄenjamo 6 tedenski cikel namenjen modelu ADKAR, modelu osebnostne spremembe in razumevanju vseh petih elementov:
- Zavedanje (Awareness) potrebe po spremembi
- Želja (Desire) po sodelovanju in podpori spremembi
- Znanje (Knowledge) kako spremembo izvesti ali kako se spremeniti
- Zmožnost (Ability) uporabe pridobljenega znanja in sposobnosti v prid spremembi
- Utrjevanje (Reinforcement) uvedene spremembe.
Ko posameznik izgradi vseh 5 elementov pomeni, da je sprememba za njega ali njo uspeÅ”no zakljuÄena. Äe sprememba ni uspeÅ”no zakljuÄena, je to navadno posledica odsotnosti enega od elementov modela ADKAR.
IzkuÅ”nje Prosci, ki sodeluje s tisoÄi managerji sprememb kažejo, da uporaba modela ADKAR prav tako:
- ustvarja nove vidike dojemanja sprememb,
- vzpodbuja akcijo in
- definira spremembo kot primarno osebno, zato se ta zgodi pri vsakem posamezniku posebej.
Osnove modela ADKAR
Prosci model ADKAR v osnovi temelji na poznavanju Älovekovega dojemanja spremembe.
Jeff Hiatt, ustanovitelj podjetja Prosci, je razvoj svojega modela ADKAR utemeljil na vpraŔanjih, zakaj aktivnosti upravljanja sprememb prinaŔajo rezultate:
- Zakaj komuniciramo?
- Zakaj je kljuÄno, da vodstvo podpira spremembe?
- Zakaj izobražujemo ljudi?
Z odgovori na zastavljena vpraÅ”anja se je logiÄno oblikovalo in pojavilo 5 elementov modela ADKAR. Da bi potrdili in izboljÅ”ali posamezne elemente modela, ki ga uporabljamo danes, je podjetje Prosci kasneje izvedlo obsežno praktiÄno raziskavo.
Äe ste kdaj v živo spremljali uspeÅ”no spremembo posameznika v službi ali v zasebnem življenju, ste bili priÄa modelu ADKAR v živo. Pomislite na prvo stvar, ki jo mora posameznik narediti, da se pri njem sprememba sploh lahko zaÄne: razumeti mora, da je sprememba potrebna in zakaj.
Kako uporabljati ADKAR
ADKAR je teko enostaven, da ga mnogi enaÄijo z zdravo kmeÄko pametjo. Akronim je enostaven za pomnjenje in njegovih 5 elementov postane posamezniku s prvo uporabo v praksi domaÄ in intuitiven.
Pri izvedbi Prosci certifikacijskega programa upravljanja sprememb priÄnemo z aplikacijo modela na osebno spremembo v zasebnem življenju. To je namreÄ najlažji naÄin za prikaz modela ADKAR v resniÄni situaciji. Poleg tega je prav osebna aplikacija tista, ki pomaga pri praktiÄnem razumevanju modela ADKAR. Ko razumemo proces v osebnem okolju, ga lahko hitro apliciramo tudi v delovno okolje.
Nov vidik dojemanja sprememb
Ko je posameznik priÄa uvedbi spremembe skozi lupo modela ADKAR, se težko upre dojemanju sprememb skozi elemente Zavedanje, Želja, Znanje, Sposobnost in Utrjevanje (Awareness, Desire, Knowledge, Ability, Reinforcement). Ko tak posameznik recimo piÅ”e elektronsko sporoÄilo sodelavcu, mu po glavi roji: “Sem zagotovil dovolj informacij, da bodo ustvarile zavedanje zakaj moramo narediti spremembo?”. Prav tako, zaÄne pri branju dnevne literature presojati ali je bilo morda ponujen element znanja pred zavedanjem in željo po spremembi in ali je bil vrstni red pravi. Tudi pri spremembi v osebnem življenju, bo tak posameznik spremembo razbil na 5 ADKAR elementov. Zaznavanje spremembe skozi lupo modela ADKAR pomeni za posameznika pridobitev nove perspektive in novega dojemanja kaj sprememba zahteva in kaj je pomembno za njen uspeh.
ADKAR sproža akcijo
Nekateri modeli individualne spremembe so opisni oz. pasivni. Opazujejo kako posameznik krmili skozi spremembo, kako reagira na spremembe okoli njega in to opisuje. ADKAR pa je nasprotno zelo konkreten. Definira elemente, ki se morajo zgoditi ali biti prisotni za uspeŔno uvedeno spremembo. Ker je ciljno naravnan, sproža akcije. Model ADKAR prinaŔa zemljevid prihodnjih aktivnosti, ki se morajo zgoditi za spremembo in ne le opisuje kako posameznik napreduje in se znajde ob spremembi. Gre za temeljno spremembo v razmiŔljanju. ADKAR se odmika se od razmiŔljanja o pojmih upravljanja sprememb in definira razmiŔljanje o cilju upravljanja sprememb.
Sprememba se zgodi pri vsakem posamezniku posebej
Nenazadnje, sprememba se zgodi pri vsakem posamezniku na posebej. Tudi kompleksne organizacijske spremembe so uspeÅ”ne le, Äe posamezniki, vkljuÄeni v spremembo, spremenijo izvajanje svojih vsakodnevnih nalog. Organizacijska sprememba je seÅ”tevek velikega Å”tevila posameznikov, ki prehajajo iz njihovega trenutnega stanja proti njihovemu prihodnjemu stanju.
Ker se sprememba zgodi pri vsakem posameznikom posebej, je model, ki obravnava individualno spremembo moÄno orodje za managerje sprememb. Ni dovolj le razumeti kako narediti in napisati lepo okrožnico ali pripraviti pomembne alineje za kick-off sestanek. Razumeti je potrebno kako podpreti posameznika skozi proces spremembe v okviru konteksta in namena vaÅ”ih aktivnosti za upravljanje sprememb.
NaslednjiÄ
Naslednji teden bomo podrobneje razdelali prvi blok modela ADKAR. To je Awareness oz Zavedanje, da je sprememba potrebna in zakaj.
Vir: https://www.prosci.com/resources/articles/why-the-adkar-model-works